Czy adwokat to zawód dla każdego?

przez | 21 lutego 2019

Adwokat – jeden z najbardziej prestiżowych zawodów

Chociaż co parę lat dowiadujemy się o tym, jakie zawody będą tymi, które staną się najbardziej poszukiwanymi na rynku, to i tak niezmiennie w rankingu, wysokie miejsca zajmuje zawód adwokata. Adwokat jest to zawód, który kojarzony jest z wysokim statusem społecznym i prestiżem. Chociaż same studia prawnicze zaliczane są do najbardziej wymagających, to i tak wiele osób rok rocznie zdaje egzaminy właśnie na te kierunki. Studia trwają parę lat. Jednak by zostać adwokatem należy poświecić znacznie więcej czasu. Po zakończeniu pięcioletniego kierunku należy zdać aplikacje adwokacką i zostać wpisanym na listę osób mających prawo do wykonywania tego zawodu. Same zarobki adwokatów uzależnione są od popularności kancelarii, od specjalizacji adwokackiej a także i od doświadczenia zawodowego.

Studia prawnicze znajdują się w wielu miastach. Jednym z tych, który cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na wysoki poziom nauczania, świetnych praktyków a także przyjazne miejsce studentom – jest Olsztyn.

Czym tak naprawdę zajmuje się adwokat?

Dla wielu osób zawód adwokata wiąże się przede wszystkim z efektownymi wystąpieniami w sądzie. Opinie takie są utwierdzane przez filmy, gdzie na adwokacie spoczywa cała odpowiedzialność za wygrany proces. W rzeczywistości jednak nie do końca tak to wygląda. Zadaniem adwokata jest pośredniczenie między klientem a sądem. Dużą część pracy stanowią same porady prawne a także i przygotowanie dokumentacji. Zazwyczaj sam zaś proces jest tylko jednym z etapów, który jest ważny, ale nie najważniejszy. Adwokat jest więc reprezentantem swojego klienta i jego obrońcą. Zawsze musi podejmować działania, które są zgodne z prawem. Jak znaleźć adwokata? Wystarczy włączyć wyszukiwarkę wpisać np. adwokat w Olsztynie i wybrać kogoś z listy.

Dobry adwokat, czyli jaki?

Wielu z nas nie było nigdy w sytuacji, gdy musieliśmy skorzystać z porady prawnej. Są jednak czasem takie okoliczności, że nie mamy wyjścia. Okazuje się, że adwokatów jest sporo i nie zawsze wiadomo czym się kierować wybierając tego najbardziej odpowiedniego i skutecznego. Olsztyn jest jednym z tych miast, które może pochwalić się prawnikami specjalizującymi się w wielu sprawach. Adwokat biegły w sprawach gospodarczych, podatkowych czy administracyjnych nie zawsze może okazać się najlepszym wyborem w sytuacji, gdy chcemy przeprowadzić podział majątku czy się rozwieść. Zazwyczaj każdy specjalizuje się w jednej dziedzinie, na której zna się najlepiej. Olsztyn jest miastem, w którym bez problemu znajdziemy adwokatów, którzy sprawdzają się w poradach, czy w małych sprawach, znajdują się też tacy, dla których poprowadzenie zawiłej sprawy gospodarczej nie będzie niczym wymagającym.

Wybierając adwokata oczywiście zawsze warto najpierw popytać rodziny czy znajomych. Być może ktoś korzystał z takich usług i może nam kogoś polecić lub wręcz przeciwnie sprawić, że będziemy szukać dalej. Podczas spotkania prawnik powinien na nas zrobić wrażenie fachowca, który dokładnie wie w jaki sposób postąpić w naszej sprawie. Powinien także dobrze argumentować. Mówić nie za dużo, lecz rzeczowo. W sądzie najważniejsze są fakty i to na nich dobry adwokat powinien się skupić.

Cechy, które musi posiadać prawnik

Konkurencja na rynku jest spora. Są jednak cechy, dzięki którym łatwiej będzie można podjąć decyzję o zatrudnieniu akurat tego adwokata. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wiedzę. Powinna być na tyle duża, by prawnik był przygotowany na wiele okoliczności. Wiedzę potwierdza nie tylko ukończona uczelnia, ale także i praktyka. Drugą istotną cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest zaangażowanie. Prawnik powinien zrobić wszystko co w jego mocy, by nasza sprawa zakończyła się dla nas pozytywnie. Prawnik z dużą wiedza, jednak bez zaangażowania nie jest skuteczny.